Kommentera sidan
Tipsa och dela
Du måste vara inloggad för att få kommentera
Stängd för fler kommentarer
Gå till profilsidan för $userIdentityNameVecka 11: 15-22 mars kommer en grupp ungdomar från Tyskland och deras två lärare att tillbringa tillsammans med elever på Timrå gymnasium. Förra läsårets ansökningar till EU:s utbytesprogram för utbildning, ungdomar och idrott Erasmus+ har givit frukt;
Erasmus+ har inte mindre är 26 miljarder för att finansiera ungdomsutbyten fram till år 2027. Timrå gymnasiums internationella samarbete inleddes med att lärare på samhälls- och ekonomiprogrammen ht 2022 åkte till Tyskland respektive Spanien för att besöka skolor och för att hitta formerna för samarbetet.
Ungdomarna kommer tillsammans med svenska elever att besöka Västernorrlands museum i Härnösand samt Sundsvalls museum, göra företagsbesök på SCA, åka slalom i Nolbybacken och delta i lektioner på Timrå gymnasium. De kommer också att hälsa på de blivande flygplatsteknikerna på flygplatsen och prova på arbetsuppgifter där samt dessutom lira hockey i SCA Arena. Det finns också utrymme för nöjen som bowling och shopping. Restaurangeleverna kommer att bjuda på svenska smaker. Har du frågor om besöket? Kontaktperson: Max Martinsson, samhällsvetenskaps-programmet.
Kontakt
Dubbelklicka i den röda rutan nedan för att välja vilka kontaktkort som ska visas.
Länkar
Sidan uppdaterad
Kommentarer